Nowy plik kontrolny - JPK_VAT7 od 1 października

Nowy plik kontrolny - JPK_VAT7 od 1 października

Ważna informacja dla firm - od 1 października wszyscy czynni podatnicy VAT będą mieli obowiązek raportowania transakcji za pomocą nowego pliku JPK_VAT7.

Od tego momentu nie będzie wysyłana osobno deklaracja i JPK tylko jeden plik JPK_VAT7, który zawiera dane z deklaracji i całą ewidencje.
Wprowadzono również oznaczenia dowodu sprzedaży za pomocą grup towarowych, oznaczenia dotyczące procedur oraz oznaczenia typu dokumentów.

Co to takiego?

JPK_VAT to plik kontrolny zawierający informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Podatnik jest zobowiązany wysyłać go drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów.

Pierwotnie obowiązek ten miał obejmować tylko duże przedsiębiorstwa (zatrudniające ponad 250 osób oraz obroty powyżej 50mln euro lub zatrudniające powyżej 250 osób, w których suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro). Od 1 października 2020 przepis ten nakłada obowiązek na wszystkich podatników.

Data wprowadzenia JPK była pierwotnie planowana na lipiec 2020, natomiast ze względu na pandemię koronawirusa, termin uległ przesunięciu.

Dlatego ważne, aby zweryfikować czy funkcjonalność programu księgowego, z którego korzystamy, umożliwia przesyłanie deklaracji JPK_VAT7 drogą elektroniczną oraz jakie oznaczenia powinny pojawić się na dokumentach sprzedaży.

Deklaracje będą składane przez podatników jako jeden dokument, bez dodatkowych załączników, jak było to w tradycyjnej deklaracji.

W związku ze zbliżającym się terminem sprawdź czy Twój program księgowy umożliwia wysłanie JPK_VAT!

Mechanizm generowania i wysyłania plików jest dostępny w:

  • enova365 od wersji 2005.0.0
  • Navireo od wersji 1.47
  • Subiekt GT od wersji 1.64.
Powrót do listy aktualności
logo gazele
logo gazele